2004
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/mongo-old-200x120.jpg)
Η ιδέα γεννήθηκε μέσα από ταξίδια σε ευρωπαϊκούς και ασιατικούς προορισμούς και τη δοκιμή σε νέες γεύσεις και διαφορετικές κουζίνες. Η επιχειρηματική αυτή κίνηση έγινε με στόχο να καλύψει το κενό που υπήρχε, σε μεγάλο βαθμό, στην ελληνική αγορά για “ready to eat” φαγητό που θα έχει διεθνείς επιρροές και παράλληλα θα είναι υγιεινό και φρέσκο.
2005
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/mongo-med-cosmos-309x250.jpg)
Δημιουργείται το πρώτο κατάστημα Μongo Asian food στο εμπορικό Κέντρο Med Cosmos στη Θεσσαλονίκη.
2008
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/kouskoura.jpg)
Το δεύτερο Mongo στη Θεσσαλονίκη ανοίγει τις πόρτες του και τον μπουφέ του στην Κούσκουρα 6, σε ένα από τα πιο δυνατά meeting points της πόλης.
2008
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2014/05/12.jpg)
Το sushi εντάσσεται στο μενού των Μongo, τα οποία αναδεικνύονται πια σε αφετηρία όλων των γαστρονομικών τάσεων τα τελευταία χρόνια στη Θεσσαλονίκη και πέρασμα για κάθε λάτρη των υγιεινών γεύσεων.
2008
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/mongo_metromall.png)
Το πρώτο Mongo στην Αθήνα: στο Metro Mall στον Άγιο Δημήτριο.
2009
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/mednutrition-171x120.jpg)
Τα Mongo έχουν ξεκινήσει συνεργασία με τους διαιτολόγους – διατροφολόγους του mednutrition.gr που παρέχουν τις γνώσεις και την εξειδικευμένη εμπειρία τους σε θέματα διατροφής.
2015
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/logo_mongo_asian.png)
Κλείνοντας δέκα πετυχημένα χρόνια στο χώρο της εστίασης και της ασιατικής κουζίνας ειδικότερα, τα Mongo αλλάζουν λογότυπο και χαράζουν την πορεία της επόμενης δεκαετίας. Το νέο λογότυπο , σχεδίασε και επιμελήθηκε η γραφίστρια Μαρία Μπεναβέλη.
2015
![Ιστορική αναδρομή Ιστορική αναδρομή](https://www.mongo.gr/wp-content/uploads/2015/04/logo_mongo_asian.png)
Δημιουργούνται οι σύγχρονες εγκαταστάσεις του εργαστηρίου της εταιρίας στο Περιστέρι Αθήνας.
2018
Νέο κατάστημα Mongo Asia Food στον Εύοσμο, Θεσσαλονίκης